Velbloud

Wikipedia.cz – Otevřená encyklopedie

www.Wikipedia.czWikipedia.org je internetová encyklopedie, která funguje funguje ohromném množství jazykových mutací. Wikipedia.cz začala oficiálně fungovat během roku 2002. Na tvorbě obsahu Wikipedia.cz se podílí přímo její uživatelé. Kdokoli má možnost založit téma, které v encyklopedii ještě není popsané či doplnit již založené téma, které obsahuje nedostatečné množství informací. Základ Wikipedie je reálný pohled na věc a nutnost všechny fakta doložit udáním důvěryhodného zdroje. Těmito pravidly získává Wikipedia.org každý den velké množství kvalitního obsahu.

Wikipedie.cz i v Čechách

Čeští uživatelé internetu se na tvorbě encyklopedie Wikipedia.org také ve značné míře podílí a díky nim funguje i Česká mutace této encyklopedie Wikipedia.cz. Česká Wikipedia momentálně obsahuje přes 112 000 témat. Pro ty, kteří se na tvorbě Wikipedie.cz chtějí aktivně podílet, stránky obsahují I centrum pro nápovědu a soupis nejčastěji kladených otázek, takzvané FAQ. Již máte text, který byste chtěli do Wikipedie.cz přidat a nechcete napáchat nějakou škodu? Přidávání a úpravu článků si můžete vyzkoušet “nanečisto” na zkušebním pískovišti.Wikipedia a historie

Úplný základ Wikipedie sahá až do devadesátých let, kdy si roku 1995 programátor Ward Cunningan vytvořil internetové stránky WikiWikiWeb, jejichž obsah mohl editovat každý návštěvník těchto stránek. Tyto stránky daly základ webům, jejich obsah mohou upravovat přímo uživatelé. Vše se odvíjí od havajského slova wiki což znamená rychlý. Tento způsob je hojně využívan nejen na internetu, ale také ve vnitro firemních sítích, kde mezi sebou zaměstnanci sdílejí své informace a poznatky. Pravá Wikipedia původně vznikla na počátku roku 2001 jako projekt, který fungoval ve spolupráci dnes již zaniklé Nupedii, která fungovala na podobném principu, avšak byla určena pouze pro vědce a odborníky.

Wikipedia.org zakladatelé a jazyky

Zakladatelem této úspěšné encyklopedie byli občané USA Jimmy Wales zvaný Jimbo a Larry Sanger, který z Wikipedie po čase odešel a založil společnost Wikimedia kam převedl všechny autorská práva, která s encyklopedií Wikipedia souvisely. Obliba Wikipedie s postupným rozmachem internetu samozřejmě roste a na internetu můžete nelézt také velké množství „klonů“ Wikipedie, které se šíří pod licencí GFDL. Nejen popularita, ale také obsah této encyklopedie roste ohromným způsobem na jaře roku 2005 obsahovala 1,5 milionů témat, o tři roky později, na jaře 2008 její obsah skýta přes 10 milionů článků. Wikipedia.org momentálně funguje ve více než 255 jazykových mutacích, přičemž největší obsah má anglická /cca 26% článků celé wikipedie/ následuje německá verze s 9% zastoupením, třetí pozici si drží francouzská verze se 7% článků z celkového obsahu Wikipedie. Česká mutace této encyklopedie bohužel zatím obsahuje cca 1% z celkového obsahu.Wikipedie a budoucnost

Jak již bylo řečeno, popularita Wikipedie neustále stoupá stejně jakou množství témat v jejím obsahu. Samozřejmě se na internetu najdou i odpůrci této encyklopedie, kteří předkládají, že veřejná tvorba článků přináší i velké množství mystifikací, které se šíří dále. Nejznámější příklad odpůrců této encyklopedie je stránka www.wikitruth.info, která se netají velkým množství negativního hodnocení Wikipedia.org. Wikipedia.cz je jistě pro většinu uživatelů českého internetu přínosem a mnoha školákům již pomohla při tvorbě nejrůznějších referátů.